Zestawy do tlenoterapii w walce z COVID-19

Polskie kluby Rotary zjednoczyły się, by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzęt do tlenoterapii w walce z COVID-19”. 15 zestawów do tlenoterapii wysokoprzepływowej wraz z oprzyrządowaniem przekazały Kluby Rotary szpitalom w całej Polsce. Łączna wartość zakupionego sprzętu wyniosła ponad 300 000 zł.

Na akcję złożyły się głównie polskie kluby Rotary. Dodatkowo została zainicjowana zbiórka na platformie Facebook, którą wsparły także wpłaty prywatne.

W ramach zebranych środków zakupione zostały zestawy do nosowej wentylacji wysokoprzepływowej model Optiflow – urządzenie AIRVO 2 firmy Fisher&Paykle Healthcare.

Urządzenia trafiły do szpitali w Łodzi, Zgierzu, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu,  Wolsztynie, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Grudziądzu, Jarosławiu oraz Warszawie.

Klub Rotary Sopot wspólnie z Trójmiejskimi klubami Rotary Sopot International, Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia, Rotary Gdańsk Centrum, Rotary Gdynia i Rotary Gdynia-Orłowo zakupił zestaw dla Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy o wartości 23 600 zł.

Organizatorką zbiórki która przyczyniła się do możliwości zakupu tego zestawu była Prezydent RC E-Club Poland Karolina Kędzierska – Kapuza.

Prawie połowa polskich klubów Rotary wzięta udział w tej akcji. Aktywność Rotarian i chęć udziału świadczy o tym że w razie potrzeby szybkiej mobilizacji polskie Kluby Rotary dysponują dużym potencjałem.

Zakupiony sprzęt po wyciszeniu epidemii będzie stosowany także do leczenia m.in. chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP)

– Jako Rotarianie zawsze soliadryzujemy się z tymi, którzy potrzebują pomocy – powiedziała Małgorzata Wojtas Gubernator Dystryktu 2231 Rotary Polska. – Oprócz tego, że na co dzień kluby Rotary służą aktywnie swoim lokalnym społecznościom, reagujemy także na wydarzenia w skali krajowej i światowej. Niedawno organizowaliśmy zbiórkę dla ofiar pożarów, które dewastowały Australię od września 2019 roku. W obliczu koronawirusa także postanowiliśmy działać i zakupiliśmy zestawy do tlenoterapii dla polskich szpitali. W czasie swojej 115. letniej historii Rotarianie zawsze umieli zorganizować się by nieść pomoc i za każdym razem zostawiali świat trochę lepszym niż go zastali. Tak jest i tym razem. Oprócz tej akcji kluby Rotary w całej Polsce podejmują indywidualne akcje w ramach lokalnych potrzeb – poinformowała Gubernator Małgorzata Wojtas.

Gubernator podziękowała wszystkim którzy przyczynili się do sukcesu tej akcji:

– Działając w ten sposób pokazaliśmy, że pojęcia rotariańskiej solidarności czy „rotariańskiej rodziny” są w naszym przypadku prawdziwe. Dziękuję także tym członkom klubów, którzy dokonali wpłat prywatnych na ten cel. Wszystkich Rotarian łączy wspólny cel: czynienia świata lepszym przez służbę humanitarną w myśl zasady „Service Above Self” (Służba ponad własne korzyści).

Więcej informacji na stronach Rotary Polska tutaj.