Warsztaty dla młodzieży – First step into the future 2018

W dniach od 19-23 listopada w siedzibie Pracodawców Pomorza odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu „First step into the future”

Dzisiejsi zdolni uczniowie, to jutrzejsi menedżerowie, przedsiębiorcy i konsumenci. Mając na uwadze ten fakt, a także konieczność powiększania oferty pozaszkolnej edukacji dedykowanej szeroko pojętej przedsiębiorczości i biznesowi, powołaliśmy do życia nowy projekt edukacyjny pod nazwą „First Step Into The Future”, będący częścią cyklu Pomeranian Employer’s Business & Economy Week. Warsztaty, trwające kolejne pięć dni, otworzyliśmy 19 listopada w naszej siedzibie. Uczestników przywitał Dyrektor Zarządzający „Pracodawców Pomorza” Tomasz Limon.

Tomasz Limon, Dyrektor Zarządzający „Pracodawców Pomorza”
Koordynator FSITF Ewa Bonk-Woźniakiewicz, Pełnomocnik Zarządu „Pracodawców Pomorza” ds. Kontaktów z Organizacjami Pozarządowymi/Rotary Club Sopot

Koordynatorem projektu i głównym prowadzącym była dr Ewa Bonk-Woźniakiewicz, Pełnomocnik Zarządu „Pracodawców Pomorza” ds. Kontaktów z Organizacjami Pozarządowymi, od lat wspierająca aktywnie działalność Rotary Club Sopot, którego jest członkiem. Jak tłumaczy: – Zadaniem gry jest wprowadzenie młodych jej uczestników w realia gospodarki rynkowej, wymogi rynku oraz konieczność poznania podstawowych zasad prowadzenia działalności gospodarczej w wymiarze małej firmy produkcyjnej, a także konsekwencji własnych decyzji rynkowych. Zdobycie świadomości mechanizmów rynkowych jest zamierzonym celem gry.

Przedsięwzięcie jest efektem wsparcia finansowego Miasta Gdańsk, współorganizatora wydarzenia, a także zaangażowania poszczególnych partnerów: LPP S.A., Embro, Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, Grupy Progress Sp. z o.o., Ciklum, Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. i Rotary Club Sopot.

W warsztatach prowadzonych wyłącznie w języku angielskim brało udział blisko 30 uczniów z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. Swoich uczestników zgłosili: Zespół Szkół Morskich im. Bohaterów Westerplatte, Państwowe Szkoły Budownictwa, Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej, a także V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Zadanie rekrutowania uczniów do warsztatów realizowali nauczyciele z poszczególnych szkół. Przy wyborze kierowali się kilkoma wyznacznikami: bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, poziomem wiedzy umożliwiającym ich zwolnienie z zajęć szkolnych w terminie warsztatów i zainteresowaniem przedsiębiorczością, ekonomią.

Do dyspozycji uczestników oddaliśmy przestrzenie szkoleniowo-konferencyjne w naszej siedzibie przy Al. Zwycięstwa 24. Po podziale na grupy, rozpoczęli realizację głównego zadania, czyli budowę i rozwój własnej firmy w dowolnie wybranej przez siebie branży. Każdego dnia ulepszali swój produkt, zarządzali finansami i ryzykiem.

Przygotowaliśmy bardzo bogaty program warsztatowy, który, mamy nadzieję, pobudzi kreatywność naszej młodzieży – mówi Małgorzata Lipska z „Pracodawców Pomorza”, inicjatora akcji – Konkretne, realne zadanie wymagające zaradności, konfrontacja z wyzwaniami pojawiającymi się w trakcie prac oraz opieka doświadczonych przedsiębiorców to wartość dodana tego projektu. Rzucamy ich na głęboką wodę, ale na tyle blisko brzegu, by mieli z tego przede wszystkim zabawę – dodaje.

Kliknij ażeby zobaczyć całą relację z tegorocznych warsztatów.