Gra biznesowa dla młodzieży WIWAG

Tydzień od 21 do 25 października w siedzibie Pracodawców Pomorza  młodzież z Trójmiasta miała możliwość wziąć udział w pilotażowym wydaniu gry biznesowej WIWAG, przygotowanym przez „Pracodawców Pomorza”   i Sopot Rotary Club dzięki licencji Fundacji Ernst Schmidheiny Stiftung ze Szwajcarcji użyczonej na ten cel przez Kaufmannschaft z Lubecki i Karla-Wolfganga Eschenburga, promotora idei sprowadzenia tej gry do Polski oraz jednocześnie członka Rotary Club w Lubece.

WIWAG  funkcjonuje w zachodniej Europie, a w Niemczech w szczególności, od 35 lat i cieszy się wielkim uznaniem młodzieży , nauczycieli i  społeczności przyszłych pracodawców. Gra jest oparta na symulacji komputerowej danych i zjawisk o naturze ekonomicznej charakteryzujących rynek. Uczestnicy gry wcielają się w zarządy kilku firm produkcyjnych , małych i średnich, konkurujących ze sobą. Na podstawie ciągle zmieniających się danych z rynku podejmują decyzje rozwijające strategię i nastawione na rozwój firmy.

W ten sposób zdobywają podstawowe wiadomości  na temat parametrów rynkowych, wskaźników efektywności produkcji a przede wszystkim umiejętności dotyczące rozumienia świata biznesu, komunikacji czy pracy w zespole i  prezentacji osiągnięć firmy w obecności akcjonariuszy czy udziałowców, Umiejętność przekonywania o słuszności dokonanych wyborów staje się ilustracją tego czego może nauczyć WIWAG podczas tygodnia tej wymagającej gry biznesowej.

Idea sprowadzenia WIWAG do Polski  nabrała tempa i kolorytu po spotkaniu Rotary Club Lubeck i Sopot Rotary Club latem 2011r. a  stała możliwa do przeprowadzenia dzięki aliansowi pomysłodawców z organizacją pracodawców „Pracodawcy Pomorza” i kilku entuzjastom  z  Sopot Rotary Club:  Adamowi Szerszeniowi  i Ewie Bonk Woźniakiewicz.
Warto dodać, że gra w całości realizowana była w języku angielskim podobnie jak prezentacje i przemówienia młodzieży.

Najważniejsze są jednak wrażenia młodzieży, która w czasie końcowej uroczystej kolacji w trakcie swoich przemówień ukuwała opinie, które mogą być najlepszym wyróżnikiem WIWAG:

„ w czasie tygodnia WIWAG nauczyliśmy się więcej o życiu niż przez rok w szkole”

„ szkoła dostarcza wiedzę a WIWAG oprócz wiedzy wpaja umiejętność jej wykorzystania”

„ dzięki WIWAG poczuliśmy się dorośli, nauczyliśmy się przekuwać pomysły w czyny ”.

Myślę, że to najlepsza recenzja tygodnia gry ekonomicznej WIWAG zainicjowanej w Trójmieście.

W grze wzięli udział uczniowie z III Liceum w Gdyni, Liceum nr III w Gdańsku, Zespół Szkół Łączności w Gdańsku, PSB w Gdańsku, Zespół Szkół Chłodniczych i  Elektronicznych . Dziękujemy!

8966a3c0fc9ac0505a0183fa1d1b6a3d 20ecd5123b3b8ae4b2d6c536870daacf